Teinekord on huvitav jälgida kuidas mõtted ja nende kese triivib kord ühes, kord teises suunas. Tihti saavad nad aga ühes kohas kokku ja moodustavad teatava pildi terviklikkusest.
2009. aastal võtsin aine "Tehnoloogiline kultuur", mida andsid kahasse T. Kahu ja D. Vaarik, neiu E-ga sai hakatud seda kursust-seminari nimetama "vaimseks orgasmiks". Kui teinekord jääb meelde tõepoolest neid ainekursusi, mis paistavad teiste seast välja ja panevad maailma teisiti vaatama, siis see oli üks neist!
Enda jaoks mõtlesin lahti sellise lihtsa - kuid üldise - mõtete liikumise ahela:
* geneetika ja evolutsioonibioloogia (al u 2010 sügis...)
* memeetika ja kultuurievolutsioon (2012 algusest)
* tehnoloogia(te) ja masinate evolutsioon
Justkui ringiga aastasse 2009.
Ehkki, tõsi, ehkki need valdkonnad on kõik tohutult laiad, siis minu arvates moodustavad nad ühe terviku ja võrdlemisi sidusa terviku. Lõppkokkuvõttes on huvitav mõelda kuidas tehnoloogia on osa inimesest; ja mis rolli mängib selles meie geneetiline ja neuroloogiline aluspõhi, millele kõik ehitub.
Ka näiteks nõnda tühine asi nagu veiniklaas (mille Kahu/Vaarik ka näitena tõid) on sisuliselt tehnoloogia: konteinertehnoloogia. Või maanteede- ja linnavõrgustik või trükimasin (Marshall McLuhani näited). Internetist rääkimata.
Ma hea meelega jätkaks seda teemat, kuid esiteks napib selleks aega, mis seal salata, ka teadmisi, ja lõpuks... lõpuks ja ennekõike tahtsingi praegu need kolm punkti üles märkida.
Iseenda jaoks, nagu ma seda blogi siin kirjutan (aga iseenesest vahva kui keegi seda siin lugema satub ja ehk enda jaoks teinekord midagi huvitavat leiab, viimast ei saa ma muidugi garanteerida).
Neiu E. muigas aasta-paari eest, et mu mõtted on pidevalt sinna-tänna triivinud, teinekord suisa peaaegu, et äärmusest äärmusesse, et, jah, oleks huvitav teada kuhu see lõpuks omadega välja jõuab...
Ma ei tea, aga mulle tundub, et olen enda jaoks leidnud ühe mõttekeskme, mida on äärmiselt huvitav avastada ja üha enam tundub, et see võiksi olla see Miski, millesse põhjalikumalt süveneda. Jah, laias laastus need kolm punkti, eriti kaks viimast. Ja sekka populaarteadust neuroloogia valdkonnast.
Huvitav-huvitav-huvitav!
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment