Peaks ära õppima ennustamiskunsti. Ilmselgelt pole ma seda veel teinud. Vaevalt, et kunagi teengi; aga proovida ju võib.
Ilmselt ei pruugi olla ennustaja või selgeltnägija, et aru saada, et "rahva hääletuse"-meetodil on miskit viga. Üks ja vahest peamine viga on asjaolus, et n-ö 'kindlalt võitja' ei saa lihtsalt hääli, sest enamus arvavad, et küll teised tema poolt hääletavad ja lisahääli pole lihtsalt tarvis.
Tõenäoliselt on see muidugi miski, mida ma oma jutuga tõestada ei saa ja alati saab kaotaja (või kaotaja pooldaja) öelda, et "minu poolt ei peetud vajalikuks hääletada, sest arvati niikuinii, et ma olen parim ja võidan". Rääkimata veel erinevatest maitsetest ja avalikkuse maitse on miski, mida ei ole just lihtne ennustada (teinekord ei pea saates oskama laulda, et võita nooremapoolsete poolehoidu, piisab 'vaid' nunnumeetri põhjakeeramisest ja voila).
Jajah, ma tüürin oma jutuga selles suunas, et mul on kahju, et Rosanna Lints seekord saatest välja kukkus. Sama ütleks ma varem väljakukkunud Teele Viira kohta (eelneva põhjal tehtud hüpotees, et hea laulja võib endast kehvematest igal ajal varem välja kukkuda, sest tema poolt lihtsalt ei hääletata (umbes nii nagu 'parim ei vaja reklaami'), mis ühtlasi võiks seletada juhtumeid, kus märgatavalt hea osaleja kukub välja juba poole saate pealt; - kui see peaks teatud juhtudel ilmselgelt silma paistma, siis võiks seda suisa võtta kui hüpoteesi kinnitust).
N-ö superfinaalis on ehk lood teised, sest tõenäosus, et igaüks oma arvamuse välja ütleb on suurem.
Samuti: kui saatesse on jäänud kaks naislauljat ja üks meeslaulja (või vastupidi, kaks meeslauljat ja üks naislaulja), kas ei ütle siis loogika, et vähemesindatud sugupool saab rohkem hääli, sest juba sugupoolte erinevusest võib ilmneda tendents, et vähemesindatud sugupoolel on kalduvus saada rohkem hääli!?
(see on miski, mida ma siin eraldi põhjendama ei hakka, kuid kui mul on õigus, siis kas teiegi intuitsioon ei ütle seda sama? Igaljuhul peaks saama seda suisa katseliselt - või vähemalt tõenäosuse järgi - kontrollida.)
Hirmsasti tahaks nüüd ennustuskunsti juurde tagasi tulla ja pakkuda, et järgmise saate võidab Artjom, aga tema puhul on tegu pigem mu enda soosinguga, sest mu enda isiklikust muusikamaitsest lähtuvalt Liis mulle niivõrd ei sümpatiseeri. Kuigi viimase saate Artjomi duetiesituse ja Liisi esitusele järgnenud publiku aplauside järgi pakuksin ma vastupidist varianti. Tegelikult on nad ju üsna võrdsed ja nii ehk naa ei näi kumbki teise kõrval oluliselt silma paistvat.
Samas, kui tuua sisse eelpool mainitud hääletust mõjutavad aspektid, siis kas ei võiks välja pakkuda järgmist: "et ilmselt kardeti seekord justnimelt Liisi või Artjomi väljakukkumist ja et viimane alles jäi, siis järgmisel korral võib justnimelt Liis oma toetuseks rohkem hääli saada" - st jällegi see sama mõte, et toetatakse vähemust, st - eeldusel, et vähemuseks osutus seekord Liis, mitte Artjom (kes esimesena 'pääses' ega vaja rohkem hääli)?
(kuigi, toetun jällegi isiklikule maitse-eelistusele, kus paremusjärjestuses oleksid Rosanna, Artjom ja Liis; )
Ei tea, on kuidas on. Leian, et selliste spekulatsioonide põhjal ei ole isegi mõtet midagi kaalutleda, veel vähem hiljem tagantjärele öelda "aga ma ju ütlesin!". Lähtuvalt eelnenud jutust ei poolda ega 'ennusta' ma midagi, kui isiklik poolehoid Artjomile välja arvata.
Sellegipoolest - ja postituse mõttena - ma pakuks, et rahva hääletus pole mitte lihtsalt rahva hääletus, vaid sedalaadi mainitud protsessid mängivad seal ühel või teisel viisil rolli. Nagu näiteks vahest ka eelis valida mõne tuntud loo asemel tundmatut lugu, sest tuntud loo hästi laulmine nõuab suuremat riski; või vastupidi, kui esitus õnnestub, siis on kasutegur vastupidine.
Niisiis ei ole ju tegu mitte üksnes üksikisiku esituse kvaliteedis, samuti mitte üksnes võrdluses teiste esitajatega, vaid laiemas võrdlussüsteemis (ja mäletamissüsteemis) üleüldse.
Et oma postituse võimalikku 'mõttetust' välja vabandada ja mõne mõtte võrra teemas tagasi pöörduda, siis kas mitte sedalaadi jabural (ent ümberpööratud) tõigal ei põhinenud too Eurovisiooni konkursi eesti laulu valik, kus kohalikus hääletuses võitsid nood Kreisiraadio tüübid ("hääletaks pullipärast nende poolt - nalja võib ju teha, niikuinii nad ei võida, sest see oleks liiga jabur!").
On kuidas on, kuid ma leian, et sedalaadi 'ennustuskunsti' on tore õppida. Kes teab kas seda ka kunagi päris ennustamiseks saab hakata nimetama ja kes teab kas seal ka tõepõhja all saab olla (rääkimata selle tegelikest kontrollimisvõimalustest).
Lõpetuseks: kui veel neist saadetest ja iseenda subjektiivsest maitsest rääkida, siis kunagine (oli vist esimese saate) Birgit Õigemeele duett mulle meeldis ja kui mu mälu mind ei peta, siis jäi see tõesti ka n-ö objektiivselt ja teiste osalejatega võrreldes oma tasemelt kaasvõistlejatele peale (juba poole laulu pealt sai laulu üks 'kulminatsioone' publikupoolse aplausi osaliseks).
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment